Kétnapos nemzetközi konferenciát szervezett 2024. június 3-4-én az ORZSE és az NKE Molnár Tamás Kutatóintézete. A konferencia témája a vallás és az állam kapcsolatának témakörét ölelte fel (az NKE-n „Nation, state and religion: Shifting relations and changing loyalties in the political modernity” címen került megrendezésre a tudományos összejövetel) erős izraeli és zsidó orientációval, mely főleg az első napon nyilvánult meg. A konferencia meghívott főelőadója, Daniel Statman, a Haifai- egyetem professzora arról beszélt, hogy mennyire korlátozza a közérdek a jogszabályokat. A prezentáció több kulcsfontosságú téma köré épült, Statman amellett érvelt, hogy a szabadság korlátozásai csak akkor elfogadhatóak erkölcsileg, ha a közérdekre támaszkodva minden érintett számára igazolhatóak.
Ofir Haivry, a Yoram Hazony izreli politikafilozófus által vezetett jeruzsálemi Herzl Intézet igazgatóhelyettese, Balázs Gábor, az ORZSE rektorhelyettese és Novák Attila, az NKE MTKI főmunkatársa Herzl Tivadar gondolatait vették górcső alá, vizsgálva azt, hogy gondolatai mennyiben voltak liberálisok, konzervatívak, illetve, hogy látásmódja kolonialistaként vagy elitistaként értelmezhetőek.
Nagyon fontos zsidó és vallástörténeti történeti résztémákban tartott előadást Turán Tamás hebraista, Zima András, Glässer Norbert történészek. Az NKE-n zajló előadások közül kiemelhető az Osztrák Tudományos Akadémia kutatója, Iliya Bercovitch előadása, melyben 19.század eleji zsidó katonákról (az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregében), illetve Lajtai Lászlónak Hunfalvy Pál valláspolitikai nézeteiről tartott előadása. Szintén kiváló előadásokat tartottak még lengyel, szerb és magyar kutatók, köztük Molnár Attila Károly, az MTKI igazgatója, valamint Hőnich Henrik és Nagy Ágoston történészek, szintén MTKI-kutatók. Az előadásokat viták követték, Daniel Statman professzor előadása után pedig hosszú diszkusszió következett.