Könyvújdonság

A trianoni békeszerződés aláírásának centenáriuma alkalmából került sor 2020 őszén a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a Trianon és a történetírás, valamint a Társadalomtudomány, politikai gondolkodás és ideológia a két világháború közötti Magyarországon című tudományos tanácskozásra. Az előbbi konferencia arra kereste a választ, hogy a vesztes háború, majd a békeszerződés és annak nyomán a terület- és lakosságveszteség milyen módon gyakorolt hatást a történetírásra és az ahhoz kapcsolódó intézményrendszerre a párizsi békekonferenciától egészen a Kádár-korig. Az utóbbi tanácskozás középpontjában a két világháború közötti, tág értelemben vett politikai gondolkodás állt. Jelen kötetben az e két konferencián elhangzott előadások tanulmánnyá formált változataiból közlünk válogatást. Könyvünk három nagy fejezetre bomlik: az első lényegében a történetírással foglalkozik, részben eszmetörténeti és historiográfiai, részben intézménytörténeti oldalról; a második a politikai gondolkodás különféle aspektusait tárgyalja; végül a harmadik rész középpontjában írói életutak és korszakreprezentáns művek politikai-társadalmi vonatkozásai állnak.

A kötet a Századvég Kiadó gondozásában jelent meg.